Polní dny ze vzduchu

Stejně jako v předchozích letech, tak i v letošním roce jsme se za eko-drony.cz účastnili konference „Polní dny ze vzduchu„, kterou každý rok (vyjma posledních dvou let z důvodu epidemie COVID-19) pořádá Výzkumný ústav rostlinné výroby. Jak již název napovídá, tato prakticky zaměřená konference, jejíž součástí je i workshop s leteckými ukázkami, je orientována na problematiku aplikace bezpilotních leteckých prostředků v oblasti precizního zemědělství. A to jak z hlediska provozního, tak z hlediska výzkumného.

Letošní polní dny se konaly v prostorách Výzkumného ústavu bramborářského v Havlíkově Brodě, konkrétně na výzkumné stanici Valečov, která provozuje řadu polních výzkumných a pěstitelských experimentů. Součástí konference tak bylo pořizování leteckých dat v RGB, LWIR a NIR spektru (za účelem stanovení NDVI a dalších zemědělských indexů).

Drony využité pro sběr dat polních experimentů
Drony DJI Phantom 4 Multispectral a DJI Mavic 2 Enterprise Advanced (dron s termovizí)

Program konference

  • Využití UAV ve fenotypování a polní hodnocení – Ing. Jan Lukáš, Ph.D. (VURV)
  • Vývoj autonomních prostředků a nových typů UAV aplikací pro precizní zemědělství – Doc. Ing. Milan Kroulík, Ph.D. (CPZ/ČZU)
  • Senzorová technika a novinky v bezpilotní technice + praktické ukázky – Miroslav Kleinbauer (www.eko-drony.cz)
  • Identifikace dronů v rámci nové legislativy, Dronetag.cz – Jan Sova
  • Fyziologická podstata spektrálních a teplotních změn rostlin – Ing. Jiří Zámečník, CSc. (VURV)
  • Praktické a letecké ukázky (s využitím multispektrálních kamer, RGB kamer a termokamer), snímkování polních pokusů – závlahy/dusík/odrůdy, software

Sběr dat z polních experimentů

V rámci konference byly také pořizována letecká data z polních experimentů, které jsou provozována výzkumní stanicí Valečov. Letecká data byla pořizována pomocí dronu DJI Phantom 4 Multispectral s cílem stanovení vegetačních indexů pomocí integrované multispektrální kamery, snímkování probíhalo také v termální oblasti pomocí LWIR termokamery dronu s termovizí DJI Mavic 2 Advanced Enterprise.