Plánování fotovoltaických elektráren může být poměrně snadné, pokud se jedná o pozemní instalaci. Náročnější plánování je však u fotovoltaik, které budou umístěny na střeše. Problematické pak je plánování fotovoltaiky na střeše, ke které není výkresová dokumentace, nebo je výkresová dokumentace neaktuální či neúplná. To dokážeme snadno a rychle vyřešit pomocí nafocení dané střechy dronem, následně pomocí specializovaného softwaru složíme 2D mapu, ve které lze měřit vzdálenosti a plochy a tyto podklady nám překreslí projektant do klasického výkresu ve formátu .dwg, který následně předáváme pro tvorbu projektu fotovoltaiky. Od příjezdu našeho pilota na místo budoucí fotovoltaiky po předání výkresové dokumentace zpravidla neuběhne ani 48 hodin.

Pro pořízení letových dat připravíme letový plán, který zajistí, že dron bude přelétat nad budovou a snímat fotografie s určitým překryvem tak, aby je bylo možné později složit.

fotovoltaika na střeše
Letový plán, který zajístí, že dron bude koordinovaně cca hodinu létat nad střechou a pořizovat jednotlivé fotky – celkem stovky fotek

Následně po nalétání letového plánu a pořízení fotek tyto fotky stáhneme z dronu a vytvoříme 2D mapu ve specializovaném formátu. Díky vlícovacím bodům si ověříme, že rozměrově nám složená mapa „sedí“ s realitou. 2D mapu interně předáme k překreslení a tvorbě klasického .dwg výkresu. Samotná 2D mapa může být také jeden z výstupů před tvorbou projektu – pro dokumentaci stavu střechy, která se po celkovém nasnímání může projevit jako nevhodná.

pasportizace budovy pro fotovoltaiku
Pasportizace budovy – složená 2D mapa z cca stovky fotek

Po předání 2D mapy interně předáváme k tvorbě .dwg výkresu, který můžete vidět níže. Podklad pro jeho tvorbu je mapa, která může mít extrémně vysoké rozlišení až cca 0,2 cm/pixel, takže podkladová data pro tvorbu výkresu jsou opravdu kvalitní.

pasportizace budovy
Výkres budovy v klasickém formátu .dwg pro import do Autocadu

Ve 2D mapě dokážeme přesně měřit vzdálenosti jednotlivých objektů a může sloužit také jako dokumentace objektu před zahájením instalace FVE elektrárny, jedním z možných výstupů pasportizace je ale také 3D model, ve kterém dokážeme přesně měřit vzdálenosti a výšky jednotlivých objektů. Dokážeme v něm také zaměřit polohu hromosvodů a jejich výšku nad střechou.  3D model dokážeme optimalizovat tak, aby byl importovatelný do velmi často používaného PVSOL software.

 

Jsme připraveni Vám pomoct a poskytnout ten nejlepší servis. Kontaktujte nás prosím na telefonu +420 737 410 213 nebo pomocí formuláře níže. 

 

Uveďte telefonní číslo, pokud vás můžeme kontaktovat tímto způsobem. Nezapomeňte na editaci předvolby pro telefonní čísla mimo ČR.