3D skenování dokážeme provést jak klasicky ze země, tak i ze vzduchu pomocí dronů. Díky špičkové technice dokážeme spolehlivě a rychle doručit přesné a kvalitní výsledky – obarvené 3D skeny v několika rozšířených formátech. Naskenované mračno bodů dokážeme očišťovat, klasifikovat, nebo z něj vytvořit výkresovou dokumentaci. Pozemní 3D sken snadno provážeme s leteckým 3D skenem a oba tyto skeny georeferencujeme (do CZ souřadnicového systému S-JTSK jak ze země, tak ze vzduchu).

3D Skenování – používaná technika 3D skenerů

Pro pozemní 3D skenování používáme 3D skenery od společnosti Faro či Trimble pro letecké 3D skenování pak používáme set profi dronu DJI M300 RTK s lidarem resp. 3D skenerem DJI L1.  Hodinová výkonnost u pozemního skenování záleží na členitosti budov resp. terénu, hodinová výkonnost u leteckého skenování je 400 ha při hustotě bodů cca 100 bodů/m2 a při letové výšce 100 m.

pozemní 3D skener Trimble
Moderní 3D skener Trimble X7 je kvalitním pozemním skenerem
3D skener DJI L1 na dronu DJI M300 RTK
3D Skener DJI L1 je nejpokročilejší skener pro použití na drony vůbec – je plně integrovaný do platformy DJI, poskytuje např. okamžitý náhled skenu

 

Případové studie č.1 – skenování budovy hradu a blízkého okolí

Úkolem bylo naskenování zříceniny hradu a jeho okolí pro zasazení do kontextu krajiny. Byl zde požadavek na naskenování celého objektu a okolní krajiny a provázání pozemního a leteckého 3D skeneru. Jednalo se celkem o 12 ha plochy ve velmi nepřístupném terénu. Pozemní skenování vyžadovalo cca 4 hodiny času, letecké skenování pak čistou letovou hodinu, ostatní činnosti cca hodinu.  Následovalo dodání, georeferencovaných a spojených dat do 24 hod.

Dron s 3D skenerem
Dron DJI M300 RTK S 3D skenerem DJI L1 v akci

Případová studie č.2 – 3D skenování údolí, železnice

Zadání bylo naskenovat do 3D plochu cvičení pro pozdější zjištění prostorových možností – požadavek na přesné měření vzdáleností a obsahů ploch v modelu. Použita metoda leteckého skenování a opět dronu DJI M300 RTK + skener DJI L1. Časová náročnost čistého letového času cca 5 minut na 2 ha plochy.

3D skenovani z dronu
3D skenování z dronu pomocí známé sestavy DJI M300 RTK + 3D skeneru DJI L1

Pokud máte zájem o 3D skenování jak ze země, tak ze vzduchu, jsme připraveni Vám pomoct a poskytnout ten nejlepší servis. Kontaktujte nás prosím na telefonu +420 737 410 213 nebo pomocí formuláře níže. 

 

Uveďte telefonní číslo, pokud vás můžeme kontaktovat tímto způsobem. Nezapomeňte na editaci předvolby pro telefonní čísla mimo ČR.