Nová termokamera DJI H20N

Měli jsme příležitost otestovat novou termovizi pro drony, či spíše multikameru (ono je zde těch obrazových senzorů více, proto to označení „multikamera“) od spolčenosti DJI s označením DJI H20N. Společnost DJI tím tak představila v současné době nejpokročilejší termovizi pro drony vůbec. V multikameře DJI H20N máme k dispozici rovnou 4 kamerové senzory (z toho dvě termokamery a dvě RGB kamery s funkcí Starlight pro noční vidění!) a navíc velmi přesný laserový dálkoměr. V kombinaci s profesionálním dronem DJI M300 RTK se nám dostává nejpokročilejší nástroj pro technickou diagnostiku, který lze osadit i dalšími senzory od společnosti DJI i třetích stran. Jedná se například o LIDAR, multispektrální kameru, kameru pro fotogrammetrii a další senzory.

Termovize DJI H20N pro drony DJI
Termovize DJI H20N pro drony DJI. Kamera obsahuje celkem 5 senzorů, včetně laserového dálkoměru

Senzory, které jsou součástí termokamery (multikamery) DJI H20N

  1. Termovize s optickým ZOOMem 2x – jedná se o termovizi s rozlišením 640x512px. Tato termovize může mít více využití, protože se jedná o standardní termovizi s objektivem disponující klasickou ohniskovou vzdálenosti (ekvivalentní 53 mm) a úhlem záběru 45,5°. Díky možnosti pořizování radiometrických termogramů je tato termokamera použitelná především při inspekcích v průmyslu, ale případně i při pátracích akcích.
  2. Termovize se ZOOMem 8x optický, 32x digitální – rozlišením této termovize je také 640x512px, ovšem díky objektivu s velkou ohniskovou vzdáleností (ekvivalentní 196 mm) a úhlem záběru pouze 12,5° je tato termokamera použitelná spíše pro vyhledávací a záchranné operace osob. Použitelná je také v průmyslu a to díky možnosti pořizovat radiometrické snímky, byť s nižší přesností (+-5°C).
  3. RGB kamera s nočním viděním s vysokým ZOOMem – Díky optickému ZOOMu až k hodnotě 20x (při digitálním ZOOMu pak 128x) a velké ohniskové vzdálenosti (ekvivalentní 574,5 mm) je možné velmi podrobně prohledávat terén a vyhledávat osoby i v noci a to díky mechanické cloně nastavitelné již na f/1,6 a především také díky „Starlight“ funkci, která využívá odražené sluneční světlo z Měsíce, které je vyzařováno v jiné části spektra a pro klasické kamery je nesnímatelné, proto je také tato kamera vybavena rozlišením 4 Mpx.
  4. Širokoúhlá RGB kamera s režimem nočního vidění – Tato kamera disponuje širokým úhlem záběru 73,6° při malé ohniskové vzdálenosti (ekvivalentní 29 mm) a se Starlight funkcí disponuje také režimem nočního vidění. Rozlišení u této kamery je 2 MPx, tedy fullHD.
  5. Laserový dálkoměr (rangefinder) Díky laserovému dálkoměru můžete zjistit nejen vzdálenost od objektu zájmu, ale také GPS pozici objektu zájmu, kterou dron snadno vypočítá.

Dron DJI M300 RTK s termokamerou DJI H20N
Dron s termovizí DJI H20N

Odkazy & další informace k problematice